چاپ        ارسال به دوست

راهکارهای بازگشتِ رونق به واحدهای صنعتی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما آقای سجاد هاشمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع " راهکار‌های بازگشت واحد‌های صنعتی به چرخه تولید" افزود: ناکارآمدی قوانین کسب و کار از دلایل اصلی خارج شدن برخی شرکت‌ها از رونق است.
وی تصریح کرد: مالیات ارزش افزوده قانون خوبی است، اما ده سال است که این قانون غلط اجرا می‌شود لذا آسیب جدی به تولید زده است.
وی افزود: از سال ۸۸ تا ۹۸ این قانون در کشور اجرا می‌شود، اما ما نتوانستیم مشمولیت این قانون را جامع کنیم.
آقای هاشمی گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده، چک سفید امضا در دست دولت و نیازمند نظارت جدی مجلس است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در کنار قانون ارزش افزوده باید چند کار دیگر انجام تا بستر این قانون فراهم می‌شد.
آقای سعید باستانی افزود: با قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌شد فرایند مصرف را کنترل کرد، اما تا این قانون کامل اجرا نشود؛ ایراد‌ها و مشکلات آن قابل شناسایی نیست.
وی تصریح کرد: عمده مشکل تولید، علاوه بر قوانین، بخصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده، بازار سرمایه است لذا اصلاح ساختار نظام بانکی یک ضرورت است.
آقای باستانی گفت: در کشور باید راهبرد توسعه صنعت وجود داشته باشد و قبل از تولید باید بازار مصرف، فناوری و سرمایه مشخص باشد لذا دولت باید بستر لازم را برای راهبرد توسعه صنعت به وجود بیاورد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی هم گفت: در نیمه نخست امسال و در شهرک‌های صنعتی بالغ بر ۵۳۸ واحد صنعتی به چرخه تولید بازگشته اند.
آقای محمدعلی عزیزمحمدی با بیان اینکه ۸۵ هزار واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری هستند، افزود: حدود ۴۵ هزار واحد آن‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند و پیش بینی ما بر بازگشت ۲ هزار واحد صنعتی به چرخه تولید است.
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان اینکه ۸۱۶ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور احداث شده و فعال است گفت: ۲۳ درصد از واحد‌هایی که در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند از چرخه تولید بازمانده اند لذا فعال کردن واحد‌های صنعتی از محور‌های اصلی وزارت صمت می‌باشد.


١٠:٥٦ - يکشنبه ٥ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ٦٦١    /    تعداد نمایش : ٦٩٨