چاپ        ارسال به دوست

افتتاح شعب صلح و سازش شورای حل اختلاف تهران ویژه شهرک‌های صنعتی تهران

شعب صلح و سازش شورا‌های حل اختلاف تهران ویژه شهرک‌های صنعتی با حضور معاون قضایی دادستان کل کشور در شهرک صنعتی شمس آباد افتتاح و آغاز به كار كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، معاون قضایی دادستان کل کشور روز يكشنبه در آيین گشایش شعب صلح و سازش شورا‌های حل اختلاف تهران ویژه شهرک‌های صنعتی که در تالار اجتماعات شهرک صنعتی شمس آباد برگزار شد، اظهار داشت: از مهم‌ترین موانع تولید، نظام بانکی، مالیاتی و تأمین اجتماعی است که با مقررات و بدسلیقگی‌ها مانع ایجاد می‌کنند.

سعید عمرانی گفت: مقام معظم رهبری همواره به مقوله اقتصاد مقاومتی تأکید دارند و امسال نیز جهش تولید را مطرح کردند و چشم امید ایشان به تولید کنندگان و صنعتگران است.

وی با بیان این‌که جنگ اقتصادی آخرین حربه دشمن است، افزود: ما در گام دوم انقلاب تا قله فاصله‌ای نداریم که دشمن نهایت تلاش خود را می‌کند تا به قله نرسیم.

دبیر ستاد جهش تولید قوه قضائیه تحقق جهش تولید را نیازمند اقدامی جهادی دانست و اضافه كرد: اگر در حوزه تولید و خودکفایی به مرزی نرسیم که خود را اداره کنیم، به مشکل برمی‌خوریم و ما در ایام شیوع بیماری کرونا دیدیم که با چه محرومیت‌هایی در واردات و حتی صادرات کالا مواجه شدیم.

عمرانی ادامه داد: آن زمان که مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، اگر موضوع را جدی می‌گرفتیم، امروز خیلی جلوتر می‌بودیم.

وی با اشاره به این‌که امروز قوه قضائیه تمام قد برای حمایت قضایی از تولید ایستاده است، تصریح کرد: خود را مکلف می‌دانیم که از همه ظرفیت‌های‌مان در این بخش استفاده کنیم.

معاون قضایی دادستان کل کشور با اشاره به اين‌كه یکی از موانع تولید ارکانی است که به حکومت و دولت وابسته هستند و مشکلات و بدسلیقگی‌هایی را در اجراي مقررات ایجاد کرده است، بيان كرد: نظام بانکی، مالیاتی و تأمین اجتماعی را مانع تولید می‌دانیم. البته این نقیصه شاید به‌خاطر مقررات آن‌ها باشد، ولي قطعاً ما با مقررات سابق نمی‌توانیم به فرمان رهبرمان لبیک بگويیم.

عمرانی به بازدید‌های مستمرش از شهرک‌های صنعتی و کارخانجات توليدي اشاره کرد و گفت: از یاد نبریم کارخانه‌ای را که چندین میلیون یورو تجهیزات وارد کرد، اما اکنون بانک این کارخانه را تملک کرده است.

وی افزود: شاید مدیر کارخانه هم مقصر باشد، اما ما از بانک‌ها به سبب نحوه ارائه تسهیلات‌شان انتقاد داریم و نوع قرارداد‌های بانکی و تسهیلاتی که می‌دهند، کار تولید را با مشکل مواجه می‌کنند.

دبیر ستاد جهش تولید قوه قضائیه اضافه كرد: همه جای دنیا از تولید کننده حمایت می‌کنند و ابتدا اجازه می‌دهند دو سه سالی کار کند تا جا بیفتد و بعد به سراغش می‌روند.

عمرانی با اشاره به این‌که قوه قضائیه با همه ظرفیت برای حمایت‌های قانونی از تولید به میدان آمده است، ادامه داد: در بازدید‌هایی که از کارخانه‌ها می‌کنیم، تملک برخی کارخانه‌های تولیدی مصیبت بار شده است. مسئولان اگر دل‌شان برای مردم بتپد، خداوند هم راه حل مشکلات را به آن‌ها نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در سطح کلان توجه قوه قضائیه به تولید و اقتصاد مقاومتی بسیار جدی است و درصددیم با اقدامات عملی و غیرشعاری، تولید کنندگانی را که زمین خورده‌اند نجات دهیم که البته در خود قوه قضائیه هم نیازمند اصلاحاتی هستیم و ما که خودمان اعتراض می‌کنیم، در بسیاری اوقات مجری تصمیم‌های نظام بانکی شده‌ایم.

معاون قضایی دادستان کل کشور يادآور شد: رئیس قوه قضائیه در استان فارس گفت که معلوم نیست ما تا کجا باید ضمانت‌های اجرایی را حمایت قضایی کنیم و ما باید درباره نحوه کار بانک‌ها و محاسبات و نوع قرارداد آن‌ها ورود کنیم و این‌ها باید طبق مقررات بانکداری اسلامی اصلاح شود.

عمرانی اظهار داشت: آب، برق و گاز کارخانه‌ها را قطع می‌کنیم و این روشی نیست که به جهش تولید منجر شود و قطعاً در بهبود فضای کسب و کار باید از نظر کارشناسان هم بهره گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تشکیل شعب شورا‌های حل اختلاف در شهرک‌های صنعتی اتفاق خوبی است و باید در بحث شورا‌های حل اختلاف از کسی استفاده کرد که از جنس دستگاه‌ها باشد.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران نيز در اين آيين اظهار داشت: چندین سال است که شعار سال توسط مقام معظم رهبری با عناوین "رونق تولید" و "جهش تولید" نامگذاری شده که به‌نوعی حکمت است و باید جهش در مسائل اقتصادی داشته باشیم.

مهدوی با اشاره به این‌که سال گذشته نیز مركز توسعه شوراهای حل اختلاف قوه قضائيه با وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه‌ای منعقد کرد، گفت: صلاحیت مهم شوراها، صلح و سازش است و در همین راستا با برنامه‌ریزی‌های به‌عمل آمده و در سال جهش تولید، ستاد اقتصاد مقاومتی ما را مکلف کرده است که شعب ویژه صلح و سازش را گسترش دهیم.

وی افزود: در زمان حاضر ۳۲ شعبه ویژه صلح و سازش در معیت دادسراهای شهر تهران، اتحادیه‌ها و همچنین شهرک‌های صنعتی مستقر شده است.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران ثمره این اقدام را صلح و سازش ۴۸ درصدی پرونده‌ها در شعب صلح و سازش عنوان کرد.

مهدوي اضافه كرد: برای کمک به تولید و ارتقاء سرمایه‌گذاری باید مسائل به‌صورت کدخدامنشی حل و فصل شود.

در ادامه اين مراسم، معاون قضایی و رئیس حوزه ریاست دادگستری استان تهران نیز اظهار داشت: امروزه دنیا به طرف داوری، میانجی‌گری و صلح و سازش رفته است و نتیجه عملی که با صلح و سازش به پایان می‌رسد، شیرین‌تر از یک حکم قضایی است.

اسماعيل حسن زاده افزود: میانجی باید آورده‌ای از آبرو، حیثیت، مهارت و شجاعت داشته باشد.

وي اضافه كرد: با افتتاح شعب صلح و سازش شهید سردار سلیمانی در تهران، چندین پرونده قتل عمد، با رضایت مختومه شده است.

معاون قضایی و رئیس حوزه ریاست دادگستری استان تهران افتتاح شعب صلح و سازش در شهرک‌های صنعتی را قدم مبارکی در راستای جهش تولید دانست و ادامه داد: دستگاه قضایی رفع موانع جهش توليد بنگاه‌هاي توليدي را وظيفه قانوني و شرعي خود مي‌داند و براي ايجاد امنيت سرمايه‌گذاري در بخش صنعت و توليد از هيچ كوششي فروگذار نمي‌كند.
 
حسن زاده به قضاتي که در اين مراسم ابلاغ شعب ویژه صلح و سازش در شهرک‌های صنعتی را دریافت مي‌كنند توصیه کرد، بحث حل اختلاف و رفع خصومت بر مبنای عدالت را پایه کارشان قرار دهند.

مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي تهران نيز در اين مراسم گفت: ۳۷۰۰ واحد صنعتی از خدمات این شعب تخصصی حقوقي صلح و سازش بهره‌مند خواهند شد.

صابر پرنيان افزود: يكي از برنامه‌هاي اين شركت در سال جهش توليد این است كه بر اساس تفاهم نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و قوه قضائیه، راه‌اندازي این شعب تخصصی حقوقی در همه محیط ها و مجتمع‌های صنعتی را پيگيري نماید تا مراجعات به دادگستری کاهش يابد.

وي اظهار اميدواري كرد با توجه به ايجاد 4 شعبه صلح و سازش شورا‌های حل اختلاف در 6 شهرک‌ صنعتی استان تهران، اختلافات حقوقی در هر شهرک صنعتی توسط خود تولید کنندگان رفع و رجوع شود.

در این مراسم، ابلاغ اعضای شعب صلح و سازش شورا‌های حل اختلاف تهران ويژه شهرک‌های صنعتی به آنان اعطاء شد.


١١:٥٨ - يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٦٦٤    /    تعداد نمایش : ٨٠٠