چاپ        ارسال به دوست

طرح مشکلات شهرک در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی

بی ثباتی مدیریتی و عدم دسترسی به زیرساخت های اولیه

ششمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران به بررسي مسائل و مشكلات شهرك‌هاي صنعتي كشور اختصاص داشت؛ نشستی با حضور محسن صالحي‌نيا، معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و تعدادی از فعالان مستقر در برخی شهرک‌های صنعتی کشور که ضعف زیرساخت‌ها در شهرک‌ها از جمله آب، برق، گاز و فاضلاب را مورد انتقاد قرار دادند.
 
در ابتدای این نشست، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت درباره قاعده کاری این سازمان برای ایجاد شهرک صنعتی توضیح داد و گفت: بعد از شناسایی محل مناسب برای تولید صنعتی توسط صنایع کوچک و متوسط، ارائه امکانات اولیه نظیر آب، برق، گاز و فیبر نوری مورد بررسی قرار ‌می‌گیرد. اخیراً نیز موضوع تصفیه و بازچرخانی آب اهمیت بسیاری پیدا کرده و مورد توجه قرار می‌گیرد. پس از مشخص شدن ساختار اولیه، نسبت به تملیک محل اقدام ‌می‌شود. در ادامه، ایجاد راه‌های دسترسی در حد اولیه ایجاد شده و سپس با انعقاد قرارداد، زمین‌ها در اختیار سرمایه‌گذاران قرار ‌می‌گیرد.
 
محسن صالحی‌نیا در ادامه یکی از مهمترین معضلات شهرک‌ها را مسئله آب عنوان کرد و افزود: البته در برخی استان‌ها این محدودیت وجود دارد و در برخی دیگر از استان‌ها موضوع آب، کمتر مسأله ایجاد کرده است. همچنین دسترسی به برق و شبكه فاضلاب نیز از معضلات دیگر در شهرک‌ها محسوب ‌می‌شود.
 
صالحی‌نیا در ادامه از بررسی قریب ‌الوقوع لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در صحن مجلس شوراي اسلامي خبر داد و يادآور شد: در این لایحه، پیش‌بینی شده است که یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به ایجاد و نگهداری زیرساخت‌ها و مدیریت پسماند در شهرک‌ها اختصاص پیدا کند.
 
او بر این عقیده بود که با تصویب این بخش از لایحه، بخشی از مشکلات شهرک‌ها که ناشی از کمبود منابع است، حل ‌می‌شود.
 
 
تکمیل شهرک‌های موجود به‌جای ایجاد شهرک‌های جدید
 
مهدی پورقاضی، که از تولیدکنندگان شهرک صنعی عباس آباد است، در خصوص مشکلات شهرک ها گفت: صاحبان صنعت احساس نمی‌کنند که متولیان این بخش به دنبال رفع مشکلات آن‌ها هستند و خود را با رقبای خود در خارج از کشور مقایسه ‌می‌کنند. با وجود تسهیلاتی که در دیگر کشور‌ها به فعالان اقتصادی ارائه ‌می‌شود، چگونه انتظار ‌می‌رود که تولید کنندگان ایرانی رقابت کرده و بتوانند کالا صادر کنند؟ مسئولان دولتی باید با جدیت بیشتری نسبت به رفع مشکلات شهرک‌ها اقدام کنند.
 
 
محسن ملایی، عضو هیئت مدیره شركت خدماتي و یکی از صنعتگران شهرک صنعتی عباس‌ آباد نیز از بی‌ثباتی مدیریتی در شرکت شهرک‌های صنعتی تهران انتقاد کرد و گفت: شهرک صنعتي عباس‌ آباد از نظر دسترسی به زیرساخت‌های اولیه در خطر قرار دارد و به سوی شرایط بسیار بحرانی پیش ‌می‌رود.
 
مشکلات شهرک‌های صنعتی مشابه است

در ادامه این نشست، نائب ‌رئیس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران با اشاره به این‌که ذات مشکلات در اغلب شهرک‌های صنعتی مشابه است، گفت: واحد تولیدی ما در منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد و مشکلات ما نیز با آن‌چه فعالان مستقر در شهرک‌ها بیان کردند، متفاوت نیست. مسأله کشور این است که دولت، بودجه‌ای را پیش‌بینی کرده و امکان تخصیص آن را ندارد. واحدهای صنعتی نیز در شرایطی نیستند که وظایفی را که دولت برعهده دارد، ایفا کنند. وقتی بودجه لاغر ‌می‌شود، تولید فعالان اقتصادی نیز لاغر ‌می‌شود.
 
 
تلاش برای رفع محدودیت ماده 11 قانون هوای پاک در مورد شهرک‌های صنعتی
 
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران نیز در جمع‌بندی مباحث این نشست، از تشکیل کارگروهی برای رصد چگونگی رفع مشکلات زیرساختی در شهرک‌ها خبر داد که هر 2 تا 3 ماه یک بار تشکیل جلسه خواهد داد.
 
محمد رضا زهره‌وندی همچنین عنوان کرد که کمیسیون، مشکلات شهرک‌ها را طی فهرستی به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ارائه خواهد کرد و در عین حال، تصویب لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و رفع محدودیت شعاع 120 کیلومتری در شهرک‌ها را نیز مورد پیگیری قرار ‌می‌دهد.


١٥:٤١ - پنج شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٦٣٦    /    تعداد نمایش : ١٧١